Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Dla kogo kasa fiskalna od 1 marca 2015 roku?

Dla kogo kasa fiskalna od 1 marca 2015 roku?

Od 1 marca 2015 roku wielu podatników będzie musiało wprowadzić kasę fiskalną do działalności. Tego dnia przedsiębiorcy będą musieli dysponować gotowym do pracy urządzeniem fiskalnym w swojej firmie – za pierwszą transakcję muszą wystawić paragon fiskalny. Czy i Ciebie dotyczy ten termin?

W efekcie zmian w przepisach dotyczących stosowania kas fiskalnych, dziesiątki tysięcy przedsiębiorców muszą wprowadzić to urządzenie do działalności. Wielu z nich mogło do niedawna korzystać z prawa do zwolnienia z kas – ale z dniem 1 stycznia 2015 roku utracili ten przywilej. Między innymi spotkało to wielu usługodawców – Minister Finansów dodał bowiem do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych kilka nowych usług.

Dla kogo kasa fiskalna od 1 marca 2015 roku?

Kasa fiskalna od 1 marca 2015 roku dotyczy między innymi usługodawców. Każdy podatnik, który zdecydował się wykonywać usługi nowo dodane do katalogu czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych jest zobowiązany rejestrować sprzedaż z zastosowaniem kasy. Nawet jeśli w latach 2013-2014 korzystał ze zwolnienia z tego obowiązku, w nowym roku stracił ten przywilej. Fryzjerzy kosmetyczki, dentyści, wulkanizatorzy, mechanicy samochodowi, właściciele lokali gastronomicznych i inni usługodawcy, po wejściu w życie nowego rozporządzenia w sprawie zwolnień i nowego katalogu wyłączeń, stracili prawo do zwolnienia z kas fiskalnych, a na wywiązanie się z obowiązku wprowadzenia kasy mają dwa miesiące.

Jeżeli więc w 2015 roku kontynuują sprzedaż usług, które ustawodawca dodał do katalogu wyłączeń ze zwolnień, a do końca grudnia 2014 roku korzystali z prawa do zwolnienia (np. ze względu na niskie obroty) to kasa fiskalna musi się pojawić w ich firmach najpóźniej 1 marca 2015 roku. Dwa miesiące liczone jest od 1 stycznia 2015 roku.

Od kiedy kasa fiskalna dla działalności usługowej?

A co w sytuacji, gdy podatnik nie kontynuuje, ale planujesz działalność usługową, w ramach której będzie wykonywał nowo dodane do katalogu czynności? Od kiedy kasa fiskalna jest obowiązkowa w takiej sytuacji? Zgodnie z przepisami aktualnymi w latach 2015-2016, masz również dwa miesiące na wprowadzenie kasy fiskalnej. Jak dokładnie policzyć termin startu z kasą? Od końca miesiąca, w którym rozpoczęła się sprzedaż nowo dodanej usługi. Dla przykładu: Jeżeli podatnik rozpoczął świadczenie usług fryzjerskich 15 stycznia 2015 roku to kasę fiskalną musi wprowadzić najpóźniej 1 kwietnia 2015 roku.   

Inny termin wprowadzenia kasy fiskalnej dla nowej dostawy towaru

W zaktualizowanym katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas znalazły się nie tylko nowe usługi, ale też jedna nowa dostawa towarów. Aktualny w latach 2015-2016 katalog czynności wyłączonych ze zwolnień z kas fiskalnych poszerzono o dostawę perfum i wód toaletowych.

WAŻNE! Dla podatników, którzy zajmują się dostawą perfum lub wód toaletowych, termin wprowadzenia kasy fiskalnej ustalamy inaczej niż dla nowo dodanych usług.

Każdy przedsiębiorca, który chce sprzedawać te produkty zgodnie z przepisami, od 2015 roku musi stosować kasę fiskalną już od pierwszej wykonanej transakcji. Nie już ma przy tym znaczenia czy sprzedaje perfumy i wody toaletowe przez Internet (sprzedaż wysyłkowa), w ramach handlu obwoźnego czy w sklepie stacjonarnym. Pierwsza dostawa towarów w historii firmy musi zostać na zarejestrowana z zastosowaniem kasy i potwierdzona paragonem fiskalnym dla klienta.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating