Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Historia

Stara kasa fiskalnaPierwsze kasy fiskalne powstały w drugiej połowie XIX. Ich twórcą był James Jacob Ritty – wynalazca, a jednocześnie właściciel kilku popularnych w Dayton barów (odwiedzanych przez takie sławy, jak Buffalo Bill czy John Dillinger, jeden z najsłynniejszych amerykańskich gangsterów).

Najwidoczniej Ritty miał zastrzeżenia do uczciwości swoich pracowników, dlatego postanowił skonstruować urządzenie, które nazwał później „Nieprzekupnym Kasjerem”. Prototyp kasy składał się z dużego zegara oraz uruchamianej automatycznie szuflady na pieniądze. Kiedy sprzedawca otwierał kasę, rozlegał się donośny, charakterystyczny dzwonek, informujący o przeprowadzanej w tym momencie transakcji – właściciel mógł więc osobiście sprawdzić, czy kasjer nie popełnia jakiegoś nadużycia. Ponadto, aby zapobiec podbieraniu pieniędzy, urządzenie rejestrowało wszystkie wpłaty i wypłaty.

Ritty opatentował swój wynalazek w 1879 roku i wraz z bratem założył niewielką fabryczkę, wNowy wynalazek - kasa fiskalna której zamierzał produkować kolejne urządzenia. Równoległe prowadzenie dwóch różnych biznesów okazało się jednak zadaniem ponad jego siły. Odsprzedał więc fabryczkę (i patent) niejakiemu Jacobowi H. Eckertowi. Ten najwyraźniej nie miał pomysłu, jak rozkręcić interes, gdyż w 1884 przekazał manufakturę za 500 dolarów Johnowi H. Pattersonowi, właścicielowi kilku dobrze prosperujących w Dayton sklepów.

Patterson przemianował przedsiębiorstwo na National Cash Register i z zapałem przystąpił do Kasa fiskalna - pierwotny modelpodboju rynku. Jego przedstawiciele handlowi docierali do właścicieli okolicznych sklepów i przekonywali o zaletach kasy – miała ona nie tylko ułatwiać kontrolowanie pracowników, lecz również samodzielne prowadzenie księgowości. Jednocześnie Petterson organizował szkolenia dla kasjerów i systematycznie udoskonalał urządzenie (dodał m.in. rolkę z papierem, na którym rejestrowano wszystkie transakcje).

Wysiłek się opłacił – pomiędzy rokiem 1888 oraz 1895 firma sprzedała prawie s

to kas fiskalnych, co należy uznać za wynik zupełnie przyzwoity (jako że pierwsz

Elegancka zabytkowa kasa fiskalnae kasy fiskalne wcale nie należały do urządzeń tanich). Były to prawdziwe cacka sztuki rzemieślniczej – wykonane mosiądzu (rzadziej z brązu lub stali) zachwycały obudową w roślinne ornamenty i harmonizującymi z obudową pięknymi detalami, np. płaskorzeźbami na szufladzie i fantazyjnie wygiętymi korbkami.

Choć nowy wynalazek wcale nie spodobał się kasjerom, którzy odbierali go jako zakwestionowanie ich uczciwości, szybko przypadł do gustu właścicielom sklepów. Z jednej strony pozwalał na łatwiejszą niż dotąd kontrolę personelu, z drugiej – ułatwiał prowadzenie firmy. Dzięki kasie właściciel uzyskiwał szybki dostęp do różnych danych, mógł sprawdzać wysokość dziennych obrotów, porównywać je ze sobą itp. Kasa fiskalna ułatwiała też ściślejszą kontrolę nad zapasami magazynowym oraz upraszczała sporządzanie bilansu.

W 1906 roku Charles F. Kettering, zatrudniony w dziale wynalazków National Cash Register, wyposażył kasy fiskalne w napęd elektryczny. Od tej chwili sprzedaż kas gwałtownie wzrosła i do 1918 r. NRC sprzedała prawie pięć milionów egzemplarzy tego urządzenia!

Firma Pattersona przetrwała do dzisiaj i wciąż produkuje kasy rejestrujące i fiskalne. Siedziba firmy nadal znajduje sie w Dayton, czyli w miejscu, od którego wszystko się zaczęło.

Jest coś zabawnego w fakcie, iż urządzenie, które miało ułatwiać pracodawcom pilnowanie nieuczciwych pracowników, dziś powszechnie jest traktowane jako urządzenie dyscyplinujące właścicieli. Przy czym stroną dyscyplinującą jest oczywiście Urząd Skarbowy, który na podstawie analizy wydruków kasowych sprawdza, czy właściciel nie ukrywa dochodów i płaci państwu należne podatki.

Tak oto kasy fiskalne, które początkowo miały chronić interesy sprzedawców detalicznych, dziś chronią przede wszystkim interesy fiskusa.

Przynajmniej w opinii współczesnych sklepikarzy…