Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Kasa dla sprzedaży sezonowej – fakty i mity

Kasa dla sprzedaży sezonowej – fakty i mity

Prowadzisz jedynie sprzedaż sezonową, więc nie musisz mieć kasy fiskalnej? To MIT!

Przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż sezonową ma takie same obowiązki, jak przedsiębiorca prowadzący działalność przez cały rok. Musi zarejestrować firmę, musi prowadzić odpowiednią ewidencję, płacić odpowiednio podatki itd. Musi również mieć kasę fiskalną.

Kasa fiskalna – obowiązek (również) przedsiębiorcy sezonowego

Przedsiębiorca sezonowy, który jest podatnikiem prowadzącym sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych obowiązuje przepis art. 111 ust. 1 ustawy o VAT. Mówi ona o konieczności zastosowania kasy fiskalnej do ewidencji sprzedaży. Nie ma przy tym znaczenia, że podatnik prowadzi sprzedaż sezonową, a nie całoroczną. Żadne przepisy nie przewidują (ze względu na ten fakt) zwolnienia z obowiązku posiadania kasy.

Sezon na kasę, sezon na kontrole

Lato sprzyja prowadzeniu sprzedaży sezonowej – duży ruch turystyczny, ładna pogoda, bogactwo warzyw i owoców. W okresie tym aktywni są jednak nie tylko sezonowi przedsiębiorcy, ale też kontrolerzy skarbowi. Każdego roku w ramach akcji „Weź paragon” kontrolowani są podatnicy w dużych miastach i popularnych kurortach. Fiskus pod lupę bierze właśnie fakt wywiązywania się z obowiązku posiadania kasy fiskalnej i drukowania paragonu. Warto o tym pamiętać, kiedy planujemy otworzyć lub wznowić swój sezonowy biznes.

Jaka kasa dla sprzedaży sezonowej

Faktem jest, że przedsiębiorca sezonowy również musi mieć kasę fiskalną, po przekroczeniu pewnego limitu. Mitem jest natomiast, że musi to być kasa z prawdziwego zdarzenia. Jeżeli myślisz, że teraz na twoim małym straganie lub stoisku z pamiątkami musi stanąć wielka (i droga) kasa z wysuwaną szufladą na pieniądze – mylisz się. W każdym dobrze wyposażonym salonie kas fiskalnych, znajdziesz dział z kasami mobilnymi. Urządzenia te świetnie nadają się do sprzedaży sezonowej i są w przystępnych cenach. Nie zajmą dużo miejsca na twoim stoisku a nawet nie zajmą go wcale! Żeby prowadzić sprzedaż sezonową zgodnie z prawem i nie narazić się na mandat od kontrolera skarbowego, nie musisz mieć nie wiadomo jak zaawansowanego urządzenia. Chodzi o to, by odpowiadało specyfice prowadzonej działalności. Kasa dla sprzedaży sezonowej musi być wygodna i funkcjonalna – dla ciebie jako użytkownika i sprzedawcy. Musisz przecież prowadzić sprzedaż w rozmaitych warunkach w plenerze i przede wszystkim sprawnie – nawet wtedy, gdy przy stoisku pojawia się tłum turystów i każdy chce być profesjonalnie i szybko obsłużony. Dlaczego właśnie kasa mobilna jest idealnym rozwiązaniem dla sprzedaży sezonowej? Zapraszamy do lektury kolejnego artykułu.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating