Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Kasy fiskalne w 2015 – usługodawcy tracą prawo do zwolnienia!

Kasy fiskalne w 2015 – usługodawcy tracą prawo do zwolnienia!

Mamy już oficjalne informacje na temat projektu nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów. Reguluje ono kwestię prawa do zwolnienia z obowiązku posiadania kas fiskalnych i ewidencji sprzedaży z ich pomocą. Wielu przedsiębiorców nie jest zadowolonych z regulacji resortu finansów. Od 1 stycznia 2015 roku kilka grup usługodawców ma stracić prawo zwolnienia ze względu na niskie obroty. U kogo pojawią się kasy fiskalne w 2015?

Kasy fiskalne w 2015 będą musieli mieć m.in. wszyscy fryzjerzy, kosmetyczki i mechanicy samochodowi. Usługodawcy Ci na mocy przepisów z aktualnego rozporządzenia z dnia 29 listopada 2012 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących ((Dz. U. z 2012 r., poz. 1382) mogli być zwolnieni z kupowania kasy, o ile ich roczny obrót nie przekroczył 20,000zł netto. Jednak z końcem roku dokument ten przestaje obowiązywać – a w życie wejdą uaktualnione przepisy. Projekt nowego rozporządzenia Ministerstwa Finansów znosi prawo do zwolnienia ze względu na limity obrotów dla lekarzy, stomatologów, kosmetyczek, fryzjerów, właścicieli warsztatów samochodowych, stacji diagnostycznych, a także dla osób świadczących usługi gastronomiczne i zajmujących się dostawą perfum i wód toaletowych.

Jeżeli projektowane rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2015 roku, to najpóźniej od 1 marca lekarze, kosmetyczki czy mechanicy będą musieli mieć kasy fiskalne w swoich punktach usługowych, ewidencjonować każdą sprzedaną usługę i wydrukować paragon fiskalny dla klienta czy pacjenta. Nie będzie miała znaczenia wysokość obrotu – do rejestrowania transakcji z użyciem kasy będą zobligowani od początku działania firmy, od pierwszej wykonanej czynności – lub od 1 marca 2015 roku, jeżeli ich przedsiębiorstwo działało już wcześniej.

W ostatnich latach zmiany w przepisach dotyczących kas fiskalnych mają wyraźny kierunek: coraz więcej kas fiskalnych ma się pojawiać w firmach. Zmiany te resort finansów uzasadnia uszczelnieniem systemu podatkowego, zmniejszeniem sprzedaży w tzw. szarej strefie i strat z tego tytułu dla budżetu państwa.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating