Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Kasy fiskalne online już w 2018 roku – czy jest się czego obawiać?

Kasy fiskalne online już w 2018 roku – czy jest się czego obawiać?

Kasy fiskalne online budzą sporo emocji wśród przedsiębiorców już od momentu ogłoszenia chęci ich wprowadzenia. Wokół nowego systemu narosło sporo mitów. Jednak trudno dziwić się obawom ludzi, którzy zdają się być „obserwowani” w imię wygody na każdym kroku. Na czym będzie polegać nowy system kas fiskalnych? I co warto o nim wiedzieć? Przekonajmy się.

 

Kasy online w 2018 roku – kiedy dokładnie zostaną wprowadzone?

Wprowadzenie kas fiskalnych online datowane jest na początek roku 2018. Jednak w ogłoszeniach możemy spostrzec spore rozbieżności. Niektóre wiadomości mówią o tym, że nowe przepisy mogą wejść w życie z końcem roku 2017, początek roku 2018. W tej kwestii pozostaje nam czekać na dalsze informacje.

 

Co warto wiedzieć o kasach fiskalnych online?

Mają one zrewolucjonizować system kas fiskalnych. Wszystkie używane przez przedsiębiorców kasy będą musiały spełniać określone normy techniczne. Składa się na nie przede wszystkim ta, która budzi najwięcej zastrzeżeń. Chodzi oczywiście o fakt, że kasa będzie posiadała bezpośrednie połączenie z repozytorium Ministerstwa Finansów. Czemu to ma służyć?

Bezpośrednie połączenie z Ministerstwem będzie umożliwiać transmisję danych pobieranych przez urządzenie niezwłocznie do bazy repozytorium. Ich transport będzie odbywał się w postaci Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Dostarczone informacje będą na bieżąco analizowane.

 

Zniknięcie tradycyjnych paragonów – czy to prawda?

Wraz z wprowadzeniem kas fiskalnych online, dla konsumentów będą dostępne również e-paragony. Nabywca podczas dokonywania transakcji będzie mógł zdecydować się na przesłanie mu paragonu w wersji elektronicznej na skrzynkę mailową. Będzie to możliwe po podaniu sprzedawcy swojego unikalnego kodu nabywcy. Z pewnością jest to opcja korzystna dla wszystkich tych, którzy obawiają się blaknięcia paragonów – np. w przypadku zakupu drogiego sprzętu.

Wbrew pozorom pojawienie się e-paragonów nie będzie końcem dla paragonów w wersji papierowe – przynajmniej na razie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating