Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Od 2015 kasy fiskalne dla kosmetyczek – czy będą obowiązkowe?

Od 2015 kasy fiskalne dla kosmetyczek – czy będą obowiązkowe?

Czy w 2015 roku kasy fiskalne dla kosmetyczek będą obligatoryjne? Fakty są takie, że po wejściu w życie nowych przepisów, wielu usługodawców będzie musiało liczyć się z zakupem urządzenia fiskalnego. Czy również gabinety kosmetyczne czeka taki zakup w przyszły roku?

Nowe przepisy w stosowaniu kas fiskalnych zaczną obowiązywać od stycznia 2015 roku. Nowelizacje dotkną zwłaszcza usługodawców. Czy również  usługi świadczone w gabinetach kosmetycznych zostaną objęte bezwzględną ewidencją z użyciem kasy fiskalnej?

Rozporządzenie z 29 listopada 2012 roku w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących wygaśnie z końcem grudnia 2014 roku. Dokument, który ma zastąpić aktualne regulacje bardzo interesuje podatników. Z roku na rok przybywa bowiem firm, które są zobowiązanie do sprzedaży z użyciem kasy fiskalnej – zmniejsza się natomiast grono tych przedsiębiorców, którzy mogą korzystać ze zwolnienia z tego obowiązku. Niestety, przyszły rok potwierdzi tę regułę.

Nowe rozporządzenie, którego projekt jest już znany, nie zmniejsza limitu do zwolnienia podmiotowego – czego obawiali się podatnicy. Wielu z nich wciąż będzie korzystało z przywileju sprzedaży bez kasy, o ile nie przekroczy 20 tys. złotych obrotu w roku (lub proporcjonalnie mniej w określonych przypadkach). Jednak niektóre firmy stracą prawo do zwolnienia – i to nie tylko ze względu na niskie obroty. Przywilej ten zostanie im odebrany całkowicie. Projektowane rozporządzenie poszerzy od stycznia 2015 roku katalog czynności wyłączonych z wszelkich zwolnień z kas.

Wśród usługodawców, którzy całkowicie stracą prawo do zwolnienia będą między innymi ci, którzy wykonują usługi kosmetyczne oraz kosmetologiczne, co reguluje § 4 ust. 1 pkt 2 lit. h:

§ 4. 1. Zwolnień z obowiązku ewidencjonowania, o których mowa w § 2 i § 3, nie stosuje się w przypadku:

(…)

2) świadczenia usług:

(…)

h) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych

W 2015 roku kasy fiskalne dla kosmetyczek, które działają w ramach własnej firmy, będą obligatoryjne. Ze względu na wykonywane usługi, które znalazły się w katalogu czynności wyłączonych, nie kosmetyczki nie będą już mogły korzystać z jakichkolwiek zwolnień. Z obowiązku posiadania kasy nie zwolnią jej ani niskie obroty firmy, ani żaden inny powód. Każdy zabieg kosmetyczny będzie musiał być w 2015 roku zaewidencjonowany z użyciem kasy fiskalnej i potwierdzony wydrukowanym paragonem fiskalnym dla klienta lub klientki.

Czy można uniknąć kasy fiskalnej?

Czy można uniknąć kasy fiskalnej? Konieczności jej zakupu, obsługi, rejestrowania sprzedaży z jej pomocą przez kosmetyczki? Jedynym wyjściem jest zaprzestanie świadczenia usług kosmetycznych lub kosmetologicznych z początkiem stycznia 2015 roku. Jednak z przyczyn obiektywnych rozwiązanie to wydaje się nienajlepsze. Chociaż fakt posiadania kasy fiskalnej dla kogoś, kto nie miał wcześniej styku z tym urządzeniem, może wydawać się problemem, sytuacja nie jest taka tragiczna. Na rynku dostępne są niedrogie, estetyczne i proste w obsłudze kasy fiskalne. Kwestie formalne można opanować korzystając z dobrego poradnika w Internecie lub podczas bezpłatnego szkolenia, które oferują często dobre salony kas fiskalnych.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating