Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Polacy boją się zakładać własny biznes

Polacy boją się zakładać własny biznes

Users

Wiele osób chciałoby mieć własny biznes. Polacy, według obiegowych opinii, mają różne ciekawe pomysły na firmę i uchodzą za ludzi raczej przedsiębiorczych. Jednak ten potencjał nie przekłada się na wzrost przedsiębiorstw w kraju. Mamy pomysły – ale ich nie realizujemy, co się do tego przyczynia?

Jak łatwo się domyślić, przyczyny są różne. Wśród nich, można wymienić znikomą wiedzę ekonomiczną, brak orientacji w formalnościach związanych z zakładaniem firmy oraz działaniach marketingowych, które pomagają osiągać sukces w sprzedaży.

W wielu przypadkach boimy się po prostu porażki biznesowej – obawa ta powstrzymuje przed spróbowaniem swoich sił w działalności gospodarczej.

Zniechęcająco działają również wysokie podatki i jest jeden z częściej wymienianych czynników, stanowiących barierę, gdy rozważamy pomysły na firmę. Zbyt duże są także dla potencjalnych  przedsiębiorców obowiązkowe składki ZUS, które trzeba płacić nawet wtedy, kiedy nasza firma nie generuje żadnego przychodu. Wprawdzie przez pierwsze dwa lata od założenia firmy składki ZUS wynoszą 414,85 zł, lecz w kolejnych latach miesięczna kwota wzrasta do 1026,98 zł!

Ogromne są także pozapłacowe koszty zatrudnienia pracowników – ponoszone również każdego miesiąca. Przedsiębiorca, który decyduje się na zatrudnienie osoby i oferuje jej najniższe możliwe wynagrodzenie (od 2014 roku najniższe wynagrodzenie to 1680 zł brutto), ponosi w związku z tym łączny, comiesięczny koszt 2018 zł.

Ale to nie koniec obaw i wątpliwości, czy warto planować własny biznes. Skomplikowane procedury związane z samym zakładaniem działalności, dopełnienie wszystkich formalności, konieczność przechowywania papierowych rolek z kas fiskalnych przez 5 lat, jeśli mamy obowiązek prowadzenia kasy, konieczność rejestracji VAT i z tym związane opłaty, wizyty w urzędzie skarbowym czy nadążanie za zmieniającymi się przepisami podatkowymi – cała ta biurokracja jest dla młodego przedsiębiorcy przerażająca.

Problem stanowi też brak środków finansowych na wystartowanie z firmą i ograniczony dostęp do pozyskania finansów na początku działalności. Deficyt kompetentnych i uczciwych pracowników – również może wydawać się przeszkodą.

I tak, z jednej strony mamy świadomość opisanych trudności, z drugiej – kuszą nas korzyści bycia „na swoim”. Własny biznes to dla wielu szansa powrotu na rynek pracy np. po urlopie wychowawczym, to możliwość wdrażania swoich pomysłów i samorealizacja, szansa na połączenie życia rodzinnego z życiem zawodowym i wolnym czasem. To także wizja ogólnej niezależności czasowej i finansowej w porównaniu z etatem oraz możliwość powiększenia dochodów.

Trudno zaprzeczyć faktom, nie jest łatwo założyć i prowadzić działalność w Polsce. Są jednak tacy, którym się to udaje, więc warto się nie zniechęcać – i nie patrzeć na trudności w kategoriach przeszkód nie do pokonania. Naturalnie na sukces w biznesie trzeba zapracować i realistyczne planować działania. Zawsze też trzeba też liczyć się z pewnym ryzykiem. Warto mimo wyzwań odważyć się na ten krok i spróbować rozkręcić własny biznes.

3 komentarze

  1. Mnie najbardziej przerażają historie kiedy człowiek ma kłopoty z winy urzędników, działa legalnie, płaci podatki, nie łamie przepisów, wszystko uwiecznia na kasie fiskalnej… a jak urzędnik się uczepi bezpodstawnie (ale się nie przyzna do błędu) to blokuje zwrot podatku, konta firmowe i może to przedłużać w nieskończoność. Najnowsza historia pani Krystty Ch.
    właśnie to mnie przeraża…

  2. Co miesięczny „haracz” to chyba największy problem. Ubezpieczenie zdrowotne powinno zostać tak jak jest, a społeczne jakoś procentowo obliczane, ponieważ te ponad tysiąc miesięcznie po prostu niszczy małe firmy.

  3. Jakiś czas temu czytałem o klastrach biznesowych, które niezwykle pomagają w działaniach. Promowanie idei tworzenia powiązań kooperacyjnych opartych na współpracy, a nie na konkurencji 🙂
    „Proinnowacyjny Klaster Biznesu jest instytucją opartą na transferze wiedzy i doświadczenia, która wypracowywać będzie innowacyjne rozwiązania organizacyjne i technologiczne w dziedzinie zarządzania przedsiębiorstwem zmierzające do optymalizacji procesów biznesowych zarówno członków klastra, jak i podmiotów zewnętrznych”
    ciekawe..

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating