Krótki przewodnik dla użytkowników kas fiskalnych

Rodzaje kas fiskalnych – ECR, POS, kasy systemowe

Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, iż współczesne kasy fiskalne posiadają wiele rozmaitych funkcji, które nie tylko umożliwiają ewidencjonowanie sprzedaży, lecz również ułatwiają zarządzanie firmą – np. usprawniają obsługę klientów, skracają czas potrzebny na inwentaryzację, umożliwiają pełną kontrolę pracy kasjera, a także kontrolę zapasów magazynowych.

Te charakteryzujące się wysoką funkcjonalnością modele potrafią również współpracować z całą gamą urządzeń – komputerem, czytnikiem kodów kreskowych, czytnikiem kart magnetycznych oraz chipowych, terminalem kart płatniczych, wagą elektroniczną, innymi kasami. Słowem, współczesne kasy fiskalne warszawa należą do skomplikowanych urządzeń elektronicznych i posiadają naprawdę złożoną konstrukcję.
Najogólniej kasy fiskalne dzielimy na dwie grupy – kasy ERC (Electronic Cash Register) oraz kasy POS, zwane również kasami komputerowymi (Electronic Point Of Sale). Te dwa rodzaje kas charakteryzuje nieco inny zakres możliwości, będący pochodną ich parametrów technicznych. Mówiąc w dużym uproszczeniu, kasy ERC mają w stosunku do modeli POS bardzo ograniczone możliwości rozbudowy i konfiguracji, ponadto charakteryzują się ograniczoną pamięcią oraz wgranym na stałe oprogramowaniem (którego nie można zmienić i modyfikować). Typowa dla kas ERC pamięć RAM posiada pojemność od 1 do 8 MG, tak więc po kilku latach użytkowania (z reguły pięciu), jest całkowicie zapełniona i praktycznie nadaje się do wymiany (należy wówczas zakupić nowe urządzenie lub zainstalować nowy moduł fiskalny). Istnieje jeszcze jedna, ciekawa różnica – aczkolwiek do kasy ERC można podłączyć różne urządzenia peryferyjne, w tym również komputer, nie da się prowadzić sprzedaży z poziomu programu komputerowego – wymaga ona bezpośredniej obsługi kasjera.

 

Wśród kas typu ERC możemy z kolei wyróżnić:
 • kasy przenośne (mobilne) – o niewielkich gabarytach i w sumie niewielkim zakresie funkcjonalności. Są to urządzenia przeznaczone przede wszystkim dla tych użytkowników, którzy wystawiają powtarzające się w treści paragony. Przenośne kasy fiskalne znajdują szerokie zastosowanie w drobnym handlu i rzemiośle, sprzedaży obwoźnej, obsłudze imprez plenerowych, na targowiskach, parkingach oraz bazarach. Najczęściej na kasach mobilnych można zaprogramować średnio do 3 tysięcy kodów PLU.
 • kasy jednostanowiskowe – potrafią nieco więcej, niż kasy przenośne, można do nich podłączyć np. wagę, komputer oraz czytnik kodów i w ten sposób nieco zmienić ichpozostałe kasy fiskalne oferta w warszawie na ursynowie konfigurację.  Większość z nich posiada niewielkie rozmiary i świetnie się sprawdza w małych i ciasnych punktach sprzedaży: kioskach, osiedlowych sklepikach, straganach. Stosuje się je także w małych placówkach gastronomicznych oraz usługowych, słowem, wszędzie tam, gdzie nie zachodzi konieczność, by współpracowały z programem magazynowym. W praktyce wiele kas jednostanowiskowych jest przystosowanych również do pracy obwoźnej.
 • kasy systemowe – stanowią wyposażenie dużych placówek, w których jest kilka stanowisk kasowych. Mogą pracować autonomicznie jako kasa jednostanowiskowa lub współpracować z innymi urządzeniami. Można je np. zintegrować z innymi kasami, komputerem, terminalem płatniczym, skanerem, czytnikiem kart chipowych, Pin-padem, modem PSTN lub GSM oraz  drukarką paragonową.

 

Jednak najważniejszym urządzeniem peryferyjnym jest w przypadku kas systemowych komputer z zainstalowanym programem magazynowo-fakturującym.  Układ kasa fiskalna – komputer umożliwia bieżącą kontrolę sprzedaży i dostęp do aktualnych informacji na temat stanów magazynowych. Przy czym komunikacja kasy z komputerem może przebiegać w trybie on-line lub off-line (na komendę wydaną przez komputer). Tryb „off-line” wymaga przerwania pracy kasjera w momencie przysyłania przez kasę na serwer danych, natomiast w trybie on-line nie jest to konieczne. Dane dotyczące sprzedaży są wyświetlane na ekranie komputera, pozwalają więc na bieżącą weryfikację wysokości obrotów, sprzedawanych produktów, zatowarowania itp.
Baza towarowa kas systemowych przyjmuje od 60 000 do 120 000 kodów, a zakres ich funkcjonalności przedstawia się imponująco. Systemowa kasa fiskalna warszawa pozwala między innymi na:
 • sprzedaż kart lojalnościowych,
 • sprzedaż kodów doładowań do telefonów komórkowych różnych operatorów,
 • obsługę bufora paragonów,
 • obsługę prostych zamówień przesyłanych przez FTP-a,
 • akceptację płatności kartami płatniczymi itp.
Warto w tym miejscu podkreślić, iż aby w pełni wykorzystać wszystkie funkcjonalności, jakie posiada systemowa kasa fiskalna, należy terminowo uaktualniać dane związane ze stanami magazynowymi. Nieco żartobliwie można więc stwierdzić, iż kasy systemowe wymagają od użytkowników dużej dyscypliny i systematyczności.

 

Kasy POS – stanowią najbardziej zaawansowaną technologicznie grupę urządzeń rejestrujących. De facto należałoby je nazwać komputerami przystosowanymi do ewidencjonowania obrotów, a także realizacji wielu różnych funkcji związanych z magazynowaniem towarów oraz ich sprzedażą. W najprostszej konfiguracji kasa POS składa się komputera, podłączonej do niego drukarki fiskalnej, klawiatury oraz standardowego lub dotykowego monitora. W wersji rozszerzonej – można do kasy POS podpiąć wszystkie niezbędne w sklepie urządzenia – czytniki, terminale płatnicze, wagi elektroniczne itp. Charakterystyczna cechą kas POS jest ich uniwersalność – w zależności od potrzeb możemy wymienić w nich oprogramowanie, rozszerzyć pamięć RAM, zainstalować wydajniejszy procesor, słowem, dowolnie konfigurować urządzenie. Co ciekawe, nie musimy wówczas korzystać z usług jednego konkretnego serwisu – tymczasem w przypadku kas ERC jest to wymóg formalny (serwisowaniem kasy może się zajmować tylko i wyłącznie osoba, która dokonała jej fiskalizacji i została wpisana do książki serwisowej).
Taka dowolność jest możliwa, ponieważ w kasach POS urządzeniem fiskalnym nie jest komputer, a drukarka paragonowa.
Przed zakupem kasy POS warto zwrócić uwagę na następujące parametry:
 • pamięć RAM – powinna wynosić minimum 2 GB,
 • wydajny procesor,
 • ilość i rodzaj złącz komunikacyjnych,
 • wbudowany akumulator (lub zewnętrzny zasilacz awaryjny, umożliwiający kontynuowanie sprzedaży także w przypadku awarii prądu).

 

 

3 komentarze

 1. Witam,

  prowadzę hurtownię odzieży bawełnianej. Czasami coś sprzedajemy detalicznie klientom, którzy akurat przyjdą. Nie mamy sklepu, tylko biuro i tam klienci płacą za towar. Jaka kasa fiskalna będzie dla nas najlepsza? Czy muszę mieć taką jednostanowiskową kasę, czy mogę mieć taką małą? Przyznam szczerze, że zależy mi też na cenie, a te małe są najtańsze. Ale może te małe można tylko używać do handlu obwoźnego albo jak się gdzieś jeździ z tą kasą? Proszę o poradę.

  Pozdrawiam
  Monika

  • Pani Moniko – z tego, co Pani pisze wynika, iż prowadzi Pani sprzedaż detaliczną okazjonalnie i dla niewielkiej liczby klientów. W takiej sytuacji kasa mobilna powinna być dla Pani zupełnie wystarczająca. Niemniej – zawsze warto myśleć perspektywicznie :-)) Może za jakiś czas otworzy Pani przy hurtowni sklep odzieżowy i wtedy taka mała kasa okaże się mało funkcjonalna :-))

 2. Super

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Choose a Rating